-->

Frutat dhe perimet që duhet të konsumoni më tepër gjatë vjeshtës dhe dimrit

Frutat dhe perimet që duhet të konsumoni më tepër gjatë vjeshtës dhe dimrit - Revista Lady Albania

Në çdo stinë të vitit, frutat dhe perimet e stinës ndryshojnë dhe mjekët e dietologët rekomandojnë t’ju jepet prioritet në konsummim pikërisht prodhimeve të stinës, pasi ato përmbajnë vitaminat dhe vlerat ushqyese për të cilat ka nevojë organizmi më tepër në atë periudhë.

Prandaj, në këtë artikull po listojmë frutat dhe perimet, të cilat duhet të konsumoni më tepër në këtë periudhë të vitit, për të qënë sa më të shëndetshëm.

Frutat më të mira për tu konsumuar në vjeshtë-dimër:
Qitro
Portokalle
Mandarina
Dardha
Shega
Limoni apo Lime
Xinxëfill
Molla
Rrushi
Kumkuat
Ananasi
Boronicat
Gështenjat

Perimet më të mira për tu konsumuar në vjeshtë-dimër:
Kungulli
Brokoli
Karrota
Lulelakra
Endive
Patatja e ëmbël
Lakra e Brukselit
Hudhra
Kërpudhat
Rrepa e kuqe
Ulliri


* Përmbajtja me karakter mjekësor apo shëndetësor, ka për qëllim vetëm informimin e audiencës dhe nuk zëvendëson konsulencën reale me mjekun apo specialistin përkatës të fushës.Për më tepër lexoni Termat tona të përdorimit.

Çfarë ndodhi në eventin më "Italian Style" të kryeqytetit?

Tashmë qe është sezoni i verës të gjithë e kanë mendjen veçse te udhëtimet dhe sigurisht ka filluar numërimi mbrapsht i ditëve në kalendar deri sa të afrojnë të shumëpriturat pushime në destinacionet që në duam më shumë...

Shpërndaj
Lexoni gjithashtu