-->

Dieta “e akullt”, e cila ju sjell në formën ideale për 6 javë

Dieta “e akullt”, e cila ju sjell në formën ideale për 6 javë - Revista Lady Albania

Dieta “e akullt” po bëhet gjithnjë e më shumë popullore në SHBA dhe Europë. Ideja kryesore e kësaj diete është se kërkon uljen e temperaturave në ambjentin e jetesës dhe në ushqimet e konsumuara. Me anë të kësaj diete është e mundur humbja nga 5-20 kilogramë brenda 6 javëve në varësi të masës trupore.

Kjo lloj diete mund të mbahet edhe në verë, por efektin më të madh ajo e sjell nëse mbahet në dimër.

Kjo dietë ka për bazë rregjimin e rregullt ushqimor, gjumin e thellë si dhe eleminimin e komoditeteve të tepërta të kohërave moderne, falë të cilave mendohet se metabolizmi është ngadalësuar. Përmes kësaj diete tretja dhe dhe metabolizmi përmirësohet ndjeshëm, duke ndikuar në djegjen e yndyrës dhe dhjamit të tepërt.

Mënyra e ushqyerjes:

  • Duhet të pini gjatë ditës të paktën 1 litër ujë të ftohtë me copa akulli brenda
  • Duhet të konsumoni ushqim brenda 14 orëve të ditës dhe nuk duhet të konsumoni asgjë në 10 orët e mbrëmjes dhe natës.
  • Të gjitha ushqimet që konsumoni duhet të jenë të ftohta dhe të freskëta
  • Janë të ndaluara të konsumohen: sheqeri, pijet e gazuara, ëmbëlsirat dhe brumërat
  • Konsumoni gjatë dietës produkte, të cilat ndikojnë në shkrirjen e dhjamit dhe rregullimin e masës tuaj trupore, të tilla si: speci i kuq djegës, bajamet, kanella, koriandër, domatet, kosi.

Rregulla të tjera:

  • Ju duhet të jetoni në ambjent të freskët, ku tempertura është 18-20 gradë celsius.
  • Ajroseni ambjentin e shpisë apo zyrën disa herë gjatë ditës, për të pasur ajër të freskët gjatë gjithë kohës
  • Duhet të bëni dush me ujë të ftohtë , ose nëse nuk e duroni dot, me ujë të vakët, por duhet shmangur patjetër uji i nxehtë.
  • Vishuni sa më lehtë, edhe në dimër.
  • Duhet të merreni me aktivitet fizik dhe të shëtisni apo vraponi në natyrë.


* Përmbajtja me karakter mjekësor apo shëndetësor, ka për qëllim vetëm informimin e audiencës dhe nuk zëvendëson konsulencën reale me mjekun apo specialistin përkatës të fushës.Për më tepër lexoni Termat tona të përdorimit.
Fashion Group Albania - ULJET E VERES 21 Korrik 2017 Lamarket.al Right Banner 1 - Cante florale - Prill 2017
Lamarket.al Right Banner 2 - Pjaster profesionale me avull Gemei - Prill 2017

Çfarë ndodhi në eventin më "Italian Style" të kryeqytetit?

Tashmë qe është sezoni i verës të gjithë e kanë mendjen veçse te udhëtimet dhe sigurisht ka filluar numërimi mbrapsht i ditëve në kalendar deri sa të afrojnë të shumëpriturat pushime në destinacionet që në duam më shumë...

Shpërndaj
Fashion Group Albania - ULJET E VERES 21 Korrik 2017 Lamarket.al Right Banner 1 - Cante florale - Prill 2017
Lamarket.al Right Banner 2 - Pjaster profesionale me avull Gemei - Prill 2017